Nemoc
Techniky intenzivního chovu ryb poskytují výborné podmínky k šíření bolestivých chorob. Mezi závažné infekce patří kapří erythrodermatitida (KE) a kapří virémie (KV). KE je bakteriální infekce, která způsobuje zánět kůže. Ten se šíří po celém těle, ale také do hloubky, což vede k odlupování kůže a ke vředům. Ty jsou potom dále náchylné k sekundární infekci. Vředy mohou zapříčinit obnažení kostí a svalů. KV je virová infekce. Mezi její projevy patří destrukce tkání ledvin, sleziny a jater, což vede ke krvácení a zhoršení imunitní reakce.

Paraziti všeho druhu se mezi kapry v intenzivním chovu šíří velice snadno. Mohou napadnout prakticky jakoukoli část jejich těl, včetně kůže, ploutví, žáber, očí, srdce, střev, ledvin a jater. Některé druhy parazitů požívají krev, jiné přímo poškozují vitální orgány a konzumují buňky. Ryby jsou ohroženy také plísněmi. Nejnáchylnější k nim jsou ryby, které již byly nakaženy nějakou infekcí či byly poraněny při manipulaci.

Mnoho kaprů, kteří se prodávají na ulici, je pravděpodobně ve větší či menší míře nemocných. Nalézt mrtvou rybu v kterékoli kádi na ulici je poměrně snadné. Taková ryba pravděpodobně trpěla nějakou nemocí.

Vysoká koncentrace ryb zjednodušuje přenos nemoci mezi rybami. Těžký a dlouhotrvající stres může oslabit jejich imunitní systém. Ztráta ochranného slizu a zranění, které za sebou zanechává nešetrná manipulace, dále podporují rozvoj infekce. Takto lidé rybám způsobují nemoci, jako by jejich utrpení nebylo už tak velké. - Prof. Andrzej Elzanowski, zoolog.