Bolest
Výlov, transport a procedury spojené s pobytem v kádích na ulici mohou vést k vážným zraněním kůže, ploutví a žáber. Někdy přijdou k újmě i svaly. Mezi běžné příčiny zranění patří pády (kapři jsou běžně jako písek přesypáváni z kádě do kádě), umačkání, vysoká koncentrace ryb (především v sádkách a v kádích, v nichž pobývá 50, respektive 600 ryb na metr čtvereční vody), hrubé nástroje a vůbec necitlivé zacházení. Není těžké nalézt před Vánocemi v kádi zraněného kapra. Naši aktivisté narazili dokonce i na kádě s načervenalou vodou nebo kapry, kteří měli díru v hlavě.

Při výlovu z kádí se kaprům občas vzpříčí ploutev v oku síťky. Pro prodejce je ale příliš pracné ploutev jemně uvolnit, a proto ji někdy raději polámou trhnutím za síťku, či dokonce uštípnou kleštěmi. Někteří prodejci také z pohodlnosti rybu z vody vytahují za žábry, což vede k poraněním, jelikož žábry nejsou stavěné na to, aby unesly celou tíhu těla.

Ačkoli jsou tyto dvě praktiky v České republice zakázány, v minulých letetch jsme je opakovaně zdokumentovali. Videozáznam jsme předali Městské veterinární správě, která má dohlížet na dodržování zákona na ochranu zvířat, a přesto nebyl dosud nikdo jakkoli potrestán.

Mnoho lidí si myslí, že ryby necítí bolest, protože nekřičí, ale je to velký omyl. Z hlediska anatomického i fyziologického lze jednoznačně řízi, že systém vnímání bolesti funguje u ryb prakticky totožně jako u koček, psů a lidí. Chcete-li lépe porozumět tomu, jak tuto vánoční tradici vnímají ryby, zkuste si představit zanedbané a zraněné psy, kteří jsou prodáváni v přeplněných klecích. - Prof. Andrzej Elzanowski, zoolog.