Co můžete udělat

Nemusíte jen pasivně přihlížet utrpení kaprů. Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, aby se situace změnila.

Mluvte o problému

Slova mají váhu a skutečně jimi můžete mnoho změnit. Řekněte svým přátelům, co víte o kaprech, jak nelítostný osud jim člověk o Vánocích připravil. Dodejte jim odvahu přestat osobně tento masakr podporovat, třeba s pomocí našeho webu nebo letáků. Pokuste se je přesvědčit, aby si kapra na Štědrý den nekupovali, a místo toho zkusili povečeřet v pravém duchu Vánoc. Doporučte přátelům naše recepty na štědrovečerní večeři.

Fotografujte a filmujte

V předvánočním období svátků klidu a míru se každoročně ulice měst zalijí kapří krví. Můžete tyto paradoxní momenty zaznamenat a sdílet se svým komentářem na sociálních sítích. Pokud vidíte kapry v přeplněných kádích, ve špinavé vodě s krví, mrtvé ryby, kruté chování prodejců nebo zákazníků, kteří přenášejí živé kapry v igelitových taškách - nutně tyto situace vyfoťte nebo natočte. Pro sdílení na sociálních sítích použijte hashtagy #vanocebeznasili a #vanoce. Sociální média jsou velmi silným informačním nástrojem!

#VanoceBezNasili  #Vanoce

Nahlaste nezákonné zacházení s kapry

Stanete-li se svědky obzvláště krutého zacházení s kapry, nebuďte pasivní a řekněte nám o tom. Spolupracujeme s organizací Hlas zvířat a nezákonné zacházení s kapry můžete nahlásit pomocí formuláře ZDE. Je důležité danou situaci zdokumentovat pomocí fotek nebo videa, pokuste se také zjistit název prodejce. Čím více informací a důkazních materiálů se vám podaří získat, tím pravděpodobněji bude skutek potrestán.
Často porušované zákony Nahlásit týrání zvířat

Napište dopis

Napište dopis do místních médií. Můžete se zaměřit na to, co jste viděli v supermarketu nebo na ulici. Vyjádřete svůj názor na to, v jakém stavu tato zvířata jsou v době, kdy se všichni radují z Vánoc. Dopis vždy podepište celým jménem, působí to seriózněji. Dopis můžete adresovat také vedení supermarketu. Vyjádřete své zklamání z chování personálu a manažera obchodu a také znechucení z nehumánních praktik. Můžete jim poskytnout svůj e-mail nebo poštovní adresu, pokud chcete, aby vám odpověděli. Psaní politikům je také dobrý nápad, zvláště když k tomu připojíte dopis, který jste poslali médiím. Požádejte je, aby veřejně podpořili naši kampaň a vyzvěte je ke změně zákonů. Ať už píšete dopis komukoli, nezapomeňte být vždy slušní a zaměřte se na fakta. Můžete též citovat ze zákonů, které bývají porušovány.

Zorganizujte akci

Znáte-li ve své lokalitě lidi, kteří se zabývají ochranou práv zvířat, zkuste se s nimi zkontaktovat a zorganizujte akci, jejímž účelem bude informovat veřejnost o utrpení kaprů. Dejte o své akci vědět médiím a pozvěte je na místo. Napište nám, budete-li potřebovat jakoukoli pomoc. Také si od nás můžete objednat letáky a rozdat je na ulici. Jeden člověk rozdá za hodinu zhruba 100 letáků.
Spolek Otevři oči každoročně v Praze pořádá vánoční veganské ochutnávky, kdy aktivisté během prosincových víkendů nabízejí kolemjdoucím vánoční pokrmy v čistě rostlinné verzi. Můžete se připojit, nebo uspořádat podobnou akci ve vašem městě.

Objednejte si naše brožury

Objednejte si naše brožury a rozdejte je mezi své přátele nebo rodinu. Můžete je také roznést do restaurací ve vašem okolí. Vánoční brožura obsahuje informace o tom, co se děje kaprům a také několik receptů na alternativní vánoční pokrmy. Brožury si můžete objednat pomocí formuláře ZDE.
1. Nekupujte kapra

1. Nekupujte kapra

Čím méně jich lidé koupí letos, tím méně jich bude v příštích letech takto trpět. Poptávka určuje nabídku.
2. Nevypouštějte kapry

2. Nevypouštějte kapry

Nepouštějte je do řeky ani do rybníka. Po všem, co zažili, jsou zranění, nemocní, hladoví, oslabení a neschopní přežít v přirozeném prostředí. Jejich smrt by byla pomalá a bolestivá. Pamatujte též na bod 1.
3. Vánoce skutečně bez násilí

3. Vánoce skutečně bez násilí

Protože produkce jakýchkoliv živočišných produktů s sebou nese utrpení zvířat, zkuste si na Vánoce dopřát ryze veganské menu. Inspiraci najdete v našich receptech.

Ke stažení

Úvodní fotka na Facebook

Příspěvky na sociální sítě

Příspěvky je možné libovolně použít. Ideálně s připojením odkazu na náš web nebo konkrétní recept.

Stories ke stažení

Šiřte je, kde se dá!